Natürel Sızma Zeytinyağı nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir kimyasal işleme tabi olmayan tamamen doğal zeytinyağı çeşididir. Asitlik derecesine göre natürel sızma zeytinyağı oleik asit cinsinden serbest yağ asitliği, en düşük sevide olan yağdır. Natürel sızma zeytinyağı kusursuz zeytinyağıdır (%0,8 Asit). Natürel sızma zeytinyağı sınıfında değerlendirilen diğer yağlar ise natürel birinci (%2 asit), natürel ikinci (%3,3 asit) olarak ayrılmaktadır. 3,3′ ten daha az aside sahip zeytinyağları natürel zeytinyağı olarak isimlendirilmektedir.

Natürel zeytinyağı, tamamen zeytinden gelen kimyasal ve duyusal özellikleri taşıyan zeytinyağlarıdır. Natürel sızma zeytinyağı gerek bulundurduğu asit miktarı, gerekse de kalitesel olarak sınıfının lideridir. Kusursuz zeytinyağı olarak adlandırılan natürel sızma zeytinyağı bazı kitleler tarafından zeytin meyve suyu diye adlandırılır. Bu şekilde adlandırılmasının nedeni doğrudan tüketime en uygun yağ olmasıdır.

Natürel sızma zeytinyağları yıkama, kırma ve sıkma gibi mekanik ve fiziksel işlemlerin ardından elde edilir. Herhangi bir kimyasal işleme tabi tutulmazlar. Zeytinin preste yada kontinü sistemde sıkılması ve çıkan yağın zeytin suyu ile zeytin posasından (pirina) ayrılmasıyla elde edilir. Natürel zeytinyağları kendi aralarında asitlik derecesine göre Uluslararası Zeytinyağı Konseyi (UZK) ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından belirlenen standartlara göre dört grupta değerlendirilir.

1-) Natürel Sızma Zeytinyağı 

Natürel yağlar içerisinde en değerlisidir. En fazla %0,8 oleik asit içerir. Natürel Sızma zeytinyağı tam olarak olgunlaşmadan toplanan zeytinlerin (Erken Hasat) soğuk sıkım yöntemi ile sıkılmasından elde edilen bu yağların asitlik oranı bu nedenle %0,8′ den daha düşüktür. Kusursuz olarak nitelendirilen bu yağlarda zeytin meyvesindeki tat, koku ve vitaminler kaybolmadan bulunmaktadır. Bu tür zeytinyağını pişirmekten çok çiğ olarak tüketmek daha uygun olacaktır. Balıklarda, salatalarda, haşlanmış sebzelerde doğrudan kullanılabilir. Natürel sızma zeytinyağı en kaliteli yağdır. Tat ve kokusu mükemmeldir. İçindeki antioksidan ve mineraller çok yüksektir. Günlük yaşamda bol bol tüketime uygundur.

2-) Natürel Birinci Zeytinyağı (Natürel Zeytinyağı)

Zeytin meyvesinin üretiminden, toplanmasından ve sıkım yöntemleri gibi birçok farklı nedenlerden dolayı asit oranı sızma zeytinyağına oranla yüksek olan bu yağlar hafif kusurlu olarak adlandırılırlar. Asit oranı 1-2 arasında yer alır. Natürel Sızma zeytinyağına oranla biraz daha yoğun bir tat içeren bu yağlar katkısız yağ olarak bilinmektedir. Fiyat açısından natürel sızma zeytinyağına kıyasla daha ucuzdur. Aroma ve tat bakımından tercihen yemek yapımında daha sık kullanılmaktadır.

3-) Natürel İkinci Zeytinyağı Serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 2,0 gramdan az, 3,3 gramdan fazla olmayan natürel zeytinyağı çeşididir. Fiyat açısından natürel sızma zeytinyağlarına oranla daha ucuzdur. Genellikle yemek pişirmeye uygundur. Kalite olarak natürel zeytinyağı sınıfının en düşük kaliteli zeytinyağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir