Mavi Ege

Zeytinyağı

Sevgiyle baktık, İlgiyle topladık, Özenle ürettik...

HAKİKİ ZEYTİNYAĞI

Hangi zeytinyağının en iyi zeytinyağı, hangi zeytinyağının hakiki zeytinyağı olduğuna karar vermeden önce zeytin ağacı, zeytin meyvesi ve zeytinyağını iyi tanıyor olmak gerekir. Farklı farklı bölge üreticileri kendi bölgelerinde üretilen zeytinyağının en iyi zeytinyağı, hakiki zeytinyağı olduğunu iddia eder. Hal böyleyken biz tüketiciler hangi yağın hakiki zeytinyağı, hangisinin gerçekten kaliteli bir zeytinyağı olduğuna karar veremeyiz. Seçimde bulunmak için kimimiz rengine bakarız kimimiz ise zeytin cinsi üzerinden karar veririz. Fakat bir çoğumuz kulaktan duyma bilgilerle zeytinyağının kalitesi hakkında yorumlar yaparız.

Aslında en iyi zeytinyağının tanımı bilimsel olarak yapılmıştır. Uluslararası Zeytinyağı Konseyi (International Olive Oil Council (IOOC) tarafından belirlenen standartlar bize kaliteli bir zeytinyağının taşıması gereken nitelikleri söylemiştir. Zeytinyağı üretiminde gerek üretim metotları gerekse de kaliteli üretim yönünden önde gelen İspanya, İtalya gibi ülkelerde bu standartlar çok önem taşımaktadır. Gün geçtikçe bu bilincin oluşması ve oluşturulması daha kaliteli zeytinyağların üretimine ve dolaylı olarak tüketimine yol göstereceğine hiç şüphemiz yoktur.

Hakiki bir zeytinyağının kalite kriterlerini kimyasal ve duyusal özellikleri olarak ayırt edebiliriz. Uluslararası platformlarda gerçekleştirilen tüm zeytinyağı yarışmalarında ilk aşama zeytinyağının kimyasal özellikleridir. İkinci aşamada ise zeytinyağının duyusal özellikleri yer alır. Burada önemli olan nokta şudur. Kimyasal olarak saf olmayan bir zeytinyağı kesinlikle duyusal analize konu olmamalıdır. Nedeni ise bir zeytinyağının hakiki zeytinyağı olup olmadığının tek ayırt edici yöntemi kimyasal analiz olmasıdır. Bu özelliklere geçmeden önce zeytinyağının kalitesinin hasattan başlayan, sıkım ve şişelemeye kadar giden bir süreçten geçtiğini bilmekte fayda var. Peki biz tüketiciler satın aldığımız her zeytinyağını kimyasal analize mi tabi tutacağız? Tabiki de hayır bu neredeyse imkansız bir durum olurdu. Biz tüketicilerin hakiki zeytinyağı tüketme konusunda arzumuzu bazı küçük kişisel analizlerden geçireceğiz. Bu analizler hepimizin rahatlıkla yapabileceği küçük testler olacak. Bu testlerin en başında aşağıda yer olan olumlu ve olumsuz duyusal özellikler yer alıyor diyebiliriz. Hakiki zeytinyağı seçiminde faydalı olacak bu küçük testler sadece hakiki yani doğal zeytinyağı ayrımında değil, leziz ve kaliteli bir zeytinyağı seçimi içinde bizlere ışık tutacaktır.