Mavi Ege

Zeytinyağı

Sevgiyle baktık, İlgiyle topladık, Özenle ürettik...

SOĞUK SIKIM

Zeytinyağımızın üretimi sırasında, zeytin hamurunun sıcaklığının 27oC yi geçmeyecek şekilde sıkım işlemi yapılır. Bu şekilde Zeytinyağımızın içerdiği antioksidanların ve doğal meyve aromalarının zeytinyağında varlığının sürdürebilmesini sağlarız.

Zeytinyağının üretim süreci olan zeytin ağaçlarının yetiştirilmesi, hasat yöntemleri, sıkım ve dolama evreleri zeytinyağının kalitesi üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Üretim süreci, hangi teknik kullanılırsa kullanılsın temelde 3 aşamadan oluşur: Zeytinlerin kırılması, çekirdekleri ile birlikte karıştırılarak hamur haline getirilmesi ve bu karışımdan yağın ayrıştırılması. Özellikle son yıllarda yaygın olarak kullanılan kontinü sistem tesislerde, karıştırma sırasında zeytinin hamuruna yüksek sıcaklıkta su eklemesi yapılarak zeytinyağı verimi artırılır. Yani aynı miktarda zeytinden daha fazla yağ elde edilir. Kullanılan zeytin kaliteli olduğu ve gerekli hijyen koşulları sağlandığı sürece bu yöntemin sağlık açısından bir zararı yoktur, ancak zeytinin içindeki polifenoller 27°C’nin üzerindeki sıcaklıklarda antioksidan özelliğini yitirir ve içerdiği doğal aromalar kaybolur. Bu yüzden Mavi Ege olarak sadece soğuk sıkım yöntemi ile zeytinyağı üretiyoruz.

Zeytinin içerdiği antioksidanların ve doğal meyve aromalarının zeytinyağında varlığının sürdürebilmesi için, toplandıktan sonra, en kısa sürede, mümkünse aynı gün içinde,  “soğuk sıkım” yöntemi ile sıkılması gerekir. Kaliteli ve lezzetli bir zeytinyağı üretmek istiyorsa sıkım aşamasına ve metotlarına dikkat etmek gerekir.  Mavi Ege zeytinyağının tadına baktığınızda, farklı meyve aromaları ile karışık nefis bir zeytin kokusu duyarsınız, tattığınızda içerdiği antioksidanlar sayesinde hoş bir yakıcılığı hissedersiniz.