Mavi Ege

Zeytinyağı

Sevgiyle baktık, İlgiyle topladık, Özenle ürettik...

Zeytinyağı Hakkında

Gerçekler

Zeytinyağı satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? En sağlıklı besin kaynağı olarak adlandırılan zeytinyağı hakkında neleri bilmemiz gerekiyor?
Zeytinyağında Dizem Ne Demektir?

Zeytinyağında sınıflandırmalar asitlik derecesine göre yapılmaktadır.Dizem tabiri ise asitlik derecesi % 0,2 ile % 0,9 arasında asit oranına sahip Zeytinyağları için kullanılır. Yani tüketmekte olduğunuz zeytinyağının asitlik derecesi %1 den küçük ise artık asit tabiri yerini dizem olarak almaktadır. Örneğin asit derecesi %2 olan zeytinyağına 2 asit denilirken, asitlik derecesi %0,8 olan zeytinyağına 8 dizem denilmektedir.

Zeytinyağında Asitlik Neyi İfade eder?

Zeytinyağında asitlik denilince ilk akla gelen “Oleik Asit” oranıdır. 100 gr zeytinyağında bulunan “oleik asit” miktarının yüzde olarak belirlenmesi zeytinyağında asitlik derecesini belirler. Asit oranı %0,8 e kadar olan zeytinyağları “sızma” olarak adlandırılır. Asit oranı %2 den az olan zeytinyağları “natürel birinci ” olarak adlandırılır. Peki zeytinyağımızın içerisinde bulunan başlıca asit kompozisyonlarına göz atacak olursak.

Oleik Asit: Tekli doymuş yağ asididir. Zeytinyağında % 55-83 arasında bulunur.

Linoleik Asit: Çoklu doymamış yağ asididir. Zeytinyağında % 3,5-21 arasında bulunur.

Linolenik Asit: Çoklu doymamış yağ asididir. Zeytinyağında % 0,2-1,0 arasında bulunur.

Palmitik Asit: Doymuş yağ asididir. Zeytinyağında % 7.5-20 arasında bulunur.

Stearik Asit: Doymuş yağ asididir. Zeytinyağında % 0.5-5.0 arasında bulunur.

Asit oranına etki eden etmenler arasında; zeytin tanesinin olgun dönemi, o yılki hava ve doğa şartları (toprak, rüzgar, yağmur) zeytini toplama yöntemi, zeytinde kurtlanma ve sineklenme, toplanan zeytinin sıkım aşamasına kadar bekleme süresi, sıkım yöntemidir. Ayrıca unutmamak onlarca zeytin ağacı cinsi var ve her ağacın meyve özellikleri farklıdır. Kimi cins zeytinden çok düşük asit derecesinde zeytinyağı elde edilirken kimisinden yüksek derece elde edilebilir. Zeytinyağının içerisindeki asit oranı, zeytinyağının kalitesini belirleyen önemli bir faktör olmakla beraber, kesinlikle asit oranı düştükçe zeytinyağının kalitesi artar diye bir tez ortaya atılamaz. Örneğin çok iyi koşullarda tamamen kuralına göre üretilmiş (organik) 0,8 asit bir zeytinyağının nefaseti yani aroması son derece iyiyken, 0,3 asit derecesine sahip başka bir zeytinyağı kötü üretim metotları ile üretilmiş ve  aroması kötü yakıcılığı az olabilir. Dememiz o ki asit değerleri birbirinden farklı iki zeytinyağından, asitlik derecesi yüksek olanın aromatik bileşenleri, asitliği çok daha düşük olan zeytinyağından daha fazla olabilir (daha kaliteli olabilir).

Zeytinyağı Bozulur mu?

Uygun koşullarda beklemiş zeytinyağınızı tüketmek için emin olun yeterince uzun süreniz olacaktır (3-4 yıl). Fakat unutulmaması gereken zeytinyağı ısıya, havaya ve oksijene karşı son derece hassastır. Zeytinyağınızı hava almayan, koyu renkli bir cam yada teneke içerisinde oda sıcaklığında uzunca bir süre saklayabilir ve gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağı 3 kalite unsurunu içermelidir. Kaliteli zeytinyağı tek bahçeden, en sağlam ve en sağlıklı  zeytinlerinden, doğal yöntemlerle elde edilir. Kaliteli bir zeytinyağında yakıcılık, burukluk ve aroma olmazsa olmaz unsurlardır.

En iyi zeytinyağı hangi yörenindir?

Kişisel damak tadı her bireyde farklılıklar gösterir. Bu noktada alışkın olduğumuz lezzetler yemek kültürümüzü belirlemede en büyük etkendir. Biz kurallarına uygun olarak üretilen tüm zeytinyağlarının iyi bir lezzete sahip olduğunu düşünüyoruz. Yine de kaliteli zeytinyağı tadım esnasında kendini fark ettirecektir.

Zeytinyağı neden pahalıdır?

Kalite konusunda ilk sırayı alan Erken hasat Natürel Sızma Zeytinyağından 1 litre üretebilmek için yaklaşık olarak 7-10 kg arası yeşil zeytin sıkılmaktadır. Ayrıca söz konusu sağlık ise kim tarafından, hangi şartlarda ve ne zaman üretildiğini bilmediğiniz yağları tüketmektense kalitesi belirlenmiş zeytinyağı tüketmek gerektiği düşüncesindeyiz. Ayrıca bilinmelidir ki 10-12 liralara satılan erken hasat soğuk sıkım zeytinyağlarına itimat etmemek gerekir.

Saf zeytinyağı nasıl üretilir?

Farklı bahçelerden üretilen zeytinyağlarının karıştırılmaması gerekir. Uygun asit derecesinde olması, zedelenmemiş zeytin tanelerinden üretilmesi, doğru hasat zamanında zeytinin hasat edilmesi (erken hasat), toprak ile temas etmemiş zeytin tanelerinin sıkımının yapılması gibi bir çok değişken zeytinyağının saflığını belirler.

Zeytinyağım çimen kokuyor!!!

Kaliteli bir zeytinyağının olumlu özellikleri arasında meyvemsi olması, badem, elma ve çimen kokularının olması o zeytinyağını daha kaliteli bir zeytinyağı kılmaktadır. Mavi Ege Zeytinyağını tattığınız anda çimen kokusunu hissedeceğinize eminiz.

Kalitesiz zeytinyağının özellikleri

Zeytinyağınızı tattığınız zaman ağzınızda kötü bir tat bırakıyorsa ve bu tat size sirkemsi, metalik bir tat hissi uyandırıyorsa ve zeytinyağınızdan kötü bir koku alıyorsanız (küf kokusu gibi) bu zeytinyağınızın kalitesiz olduğunun işaretidir.

Zeytinyağı soğukta donar mı?

Saf zeytinyağı belirli bir sıcaklığın altında donar. Zeytinyağının donması saflığın kanıtı olabileceği gibi donması kalitesini doğrudan etkilemez (Yani hızlı donan yağ daha kalitelidir denilemez) Zeytinyağının su gibi, kesin ve tam bir donma derecesi yoktur. Zeytinyağı trigliserid ve waksları içeren karmaşık bir kimyasal yağıya sahip olduğu için su gibi kesin bir donma noktasına sahip değildir. Zeytinyağının donma özelliği kimyasal yapısındaki fosfolipitler ve çeşitli fenolik bileşenlerin yanı sıra zeytinin olgunluk dönemi, zeytinin varyetesi, zeytinin yetiştirilmesi, o yıl gerçekleşen iklim şartlarına göre değişiklik gösterir. Uluslararası bilimsel kaynaklarda zeytinyağının donma noktası ile ilgili farklı veriler bulunmaktadır (-6 – +12 ). AOCS (American Oil Chemist’s Society/Amerikan Yağ Kimyagerleri Derneği) verilerine göre zeytinyağının donma noktası/erime noktası -3-0 0C olarak verilmiştir. Ayrıca zeytinyağı literatürlerinde donma sıcaklığı ile ilgili kesin bir veri bulunmazken, sıcaklığa bağlı donma süresi ile ilgili de kesin bir veriye rastlanamamaktadır. Fakat unutulmaması gereken bir konu vardır. Her donan zeytinyağı saf zeytinyağı olmayabilir. Zeytinyağı dışında donma özelliği gösterebilen bir çok yağ çeşidinin olduğunu unutmamak gerekir.

Zeytinyağı kızartmalarda kullanılır mı?

Kızartmalarda kullanılabilecek en ideal yağlardan birisi de zeytinyağıdır. Bilenin aksine zeytinyağının yanma sıcaklığı (210ºC), mısırözü ve tereyağı gibi yağlara (180ºC) nazaran daha yüksek sıcaklıkta yanar. Bu özelliği ile diğer yağlara kıyasla daha sağlıklı yemekler yapmak için uygun bir yağ çeşididir.

Riviera Zeytinyağı nedir?

Riviera zeytinyağı belirli oranlarda rafine zeytinyağı ile natürel sızma zeytinyağı karışımdan elde edilir. Lezzet olarak çok hafif olan bu zeytinyağı çeşidi, besin değeri açısından 2. Sınıf yağ olarak bilinmektedir. Bir çok tüketici bu ayrımı bilmemekle beraber “Riviera” isminden dolayı daha özel bir zeytinyağı çeşidi olduğunu bilmektedir.

Kemikleri Güçlendirir

Zeytinyağı içerdiği A,D,E ve K vitaminleri sayesinde kalsiyum, fosfor, magnezyum ve çinko gibi minerallerin emilimini teşvik ederek kemiklerin sağlıklı kalmasını sağlar. Zeytinyağı tüketimi, kemik gelişimi için faydalıdır ve yaşlılık döneminde kalsiyum kaybını sınırlandırır.

Zeytinyağı ile Kilo Verme

Zeytinyağı bakımından zengin bir beslenme menüsü; çok daha uzun süre sağlıklı bir yaşam ve kalıcı kilo kaybına neden olur. Zeytinyağının yaklaşık olarak %75 ‘lik kısmının “oleik” asitten oluşması ve bağırsakları çalıştırma özelliği ile kilo vermeye destekleyici özelliğe sahiptir.

Zeytinyağında hangi vitaminler bulunur.

Zeytinyağının içeriğinde bolca E vitamini bulunmaktadır. E vitamininin kansere karşı koruyucu etkisinin yanı sıra saç bakımı için de bolca faydası bulunuyor. Ayrıca zeytinyağında bolca A,D,K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum gibi minerallerde bulunmaktadır.

Zeytinyağı sindirimi kolaylaştırır mı?

Yağlar sınıfı içerisinde hazmedilmesi en kolay yağ Zeytinyağıdır. Zeytinyağı midede bir süre kaldıktan sonra bağırsaklarda sindirilir. Midede bulunduğu süre içerisinde mide asitlerini azaltmaz. Zeytinyağı, safra kesesinin kolesterolden temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bağırsakların daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayarak kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

Zeytinden reçel yapılır mı?

Evet yapılır. Biz Egelilerin kullandığı reçeller arasında enfes lezzete sahip zeytin reçeli de yer alır. Bir miktar portakal kabuğu ve karanfil ile kaynatılan zeytin tanelerinden enfes lezzete sahip bir zeytin reçeli elde edebilirsiniz. Ayrıca zeytin reçelinin son derece faydalı bir reçel olduğunu da unutmamakta fayda vardır.

Yeşil ve Siyah zeytin aynı ağaçta mı yetişir?

Evet yeşil zeytin ve siyah zeytin aynı ağaçta yetişir. Erken hasat dönemi dediğimiz Ekim ayında zeytin taneleri yeşil haldedir. Kasım ayından itibaren zeytin taneleri ağaç üzerinde kararmaya başlar ve Kasım ayı sonuna gelindiğinde ağaç üzerindeki zeytin taneleri siyah renge dönmüş olurlar.

Zeytin yaprağı faydalı mıdır?

Zeytin ağacı meyvesi, yağı, odunları ve yaprakları ile insan oğluna her zaman sağlık ve hayat sunmuştur. Zeytin yaprağı da yüzyıllar boyunca insan oğlu tarafından kullanılmıştır. Zeytin yaprağı ile hazırlanan çayın antibiyotik özelliği olduğu gözlemlenmiştir. Zeytin yaprağı çayının bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kan şekerini olumlu yönde etkilediği, kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. Ayrıca kış mevsiminde soğuk algınlığı için iyi gelmektedir.