Mavi Ege

Zeytinyağı

Sevgiyle baktık, İlgiyle topladık, Özenle ürettik...
Zeytinyağı Tadımı Nasıl Yapılır? Naturel Sızma Zeytinyağları, Zeytinyağının Negatif ve Pozitif özelliklerine göre değerlendirilir.

Kısa bir zeytinyağı tadımına ne dersiniz. Hem iştahınızı hem de merakınızı uyandıracağımıza emin olabilirsiniz. Zeytinyağı tadımı aslında şarap tadımına benzer. Tıpkı şaraplar gibi zeytinyağlarında çok çeşitli tatları ve aromaları vardır. Zeytinyağı tadımı hem damağınızın keskinleştirilmesine hem de ne tür bir zeytinyağı tercih edeceğinizi belirlemeye yardımcı olacaktır. Sonucunda hangi yağları sevip beğenmediğinizi ve daha önemlisi nedenini de öğrenebilirsiniz. Zeytinyağı tadımı ne kadar profesyonellik gerektirse de sizlerde evinizde tadım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Tadımı gerçekleştirirken meyve kokuları, keskin, otsu, çimensi, vb. hislerinizi mutlaka not ediniz. Zeytinyağı tercihinizi bu unsurlar belirleyecektir.

Henüz tadım yapmaya hazır değiliz…Uyulması gereken birkaç kuralımız kaldı. Mümkün mertebe tadımdan önce sigara içmemiş olmanız tadım açısından çok önemlidir. Tadım öncesi tüketilen gıdaların ağzımızda bıraktığı aromaları yok etmek için bir dilim elma veya bir parça ekmek tüketilebilir. Ayrıca, tadım esnasında en önemli unsurlardan birisi tadım yapılacak zeytinyağının kokusunun iyi hissedilmesidir. O yüzden mümkün mertebe tadımcının parfüm, kokulu sabun gibi şeylerden uzak durması iyi olacaktır. Şimdi tatmaya hazırsınız !!!

ZEYTİNYAĞI TADIM AŞAMASI – 1

zeytinyağı tadımı nasıl yapılır

İlk önce, bir miktar natürel sızma zeytinyağınızı sapsız bir bardağa dökün. Profesyoneller, lezzet hakkında çok az şey söyleyen, ancak bilinçsizce karar vermeyi etkileyebilecek olan yağ rengini gizlemek için özel mavi gözlük kullanabiliyorlar. Yada tadım işlemi için üretilmiş mavi renkli tadım bardakları kullanılıyor.

ZEYTİNYAĞI TADIM AŞAMASI – 2

zeytinyağı tadımı nasıl yapılır

Bardağı elinize alın ve aromaları serbest bırakmak için yağı hafifçe çevirin. Bardağın hareketi ile aromalar ve o mis gibi zeytinyağınızın kokusu bardak içerisine yayılacaktır.

ZEYTİNYAĞI TADIM AŞAMASI – 3

zeytinyağı tadımı nasıl yapılır

Nefes almak… Burnunuzu bardağa sokarak, derin ve yavaş bir şekilde nefes alın. Koklama aşamasından sonra bir yudum zeytinyağınızı ağzınıza alınız. Yağın ağız boşluğunda her yere dağılmasını sağlayınız. Kısa nefes alımlı ile (ağızdan) zeytinyağınızın aromasını arttırabilirsiniz. Sonrasında burnunuzdan nefes alınız.

ZEYTİNYAĞI TADIM AŞAMASI – 4

zeytinyağı tadımı nasıl yapılır

Lezzete odaklanınız ve yudumlayınız. Boğazda yanma hissi bırakıp bırakmadığını hissediniz. Kaliteli bir zeytinyağının yakıcı bir aromasının ve çimensi bir kokusunun olduğunu unutmayınız.

ZEYTİNYAĞI TADIM AŞAMASI – 5

zeytinyağı tadımı nasıl yapılır

İnce bir elma dilimi ile ağzınızdaki zeytinyağı aromasını yok ederek yeniden tadım gerçekleştirebilirsiniz. Afiyetler olsun“Mavi Ege Zeytinyağı olarak üretim süreci boyunca, zeytinyağının saflığını, aromasını ve tüm bileşen değerini koruyarak, oksijenle temasını en aza indiriyoruz. Enfes bir zeytinyağı tecrübesi yaşamanız için çok çalışıyoruz”