Mavi Ege

Zeytinyağı

Sevgiyle baktık, İlgiyle topladık, Özenle ürettik...
11.ULUSAL ZEYTİNYAĞI OSKARLARI’NDA EN İYİ ÜRETİCİLER BULUŞTU.

İtalyan zeytinyağı tadım uzmanı Celletti, zeytinyağının fiziksel ve duyusal özellikleri, marka değeri, zeytinyağı tadım teknikleri, bahçeden sofraya zeytinyağının etkileşimi, duyusal analizde negatif ve pozitif özellikler gibi pek çok konuyu anlatarak, Zeugma Mozaik Müzesi’ne gelen ziyaretçilere zeytinyağı tattırdı. Büyükşehir Belediyesi Halkoyunları topluluğu tarafından gerçekleştirilen performans ise programa renk kattı.

Hafta sonu düzenlenen etkinlik hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, belediye olarak zeytine çok önem verdiklerini belirterek, bu doğrultuda AB tarafından finanse edilen ‘Gaziantep’in Karbon Emisyonunu Ağaçlandırmayla Azaltma’ Projesi kapsamında 1600 dekara 50 bin zeytin fidanı dikileceğini, bunun için 200 çiftçiye fidan dağıttıklarını bildirdi.

Zeytinin, zeytingiller familyasından meyvesi yenen Akdeniz iklimine özgü bir ağaç türü olduğunu hatırlatan Yılmaz, hem insan sağlığı hem de küresel ısınma sonucu ortaya çıkan kuraklıkla mücadele kapsamında zeytin ağaçların hayati önem taşıdığını anlatarak, “Ne kadar çok zeytin fidanı dikersek o kadar ayakta kalırız, kendimizi ve çevremizi koruruz. Bu bilinçle yerel yönetimlerin ve STK temsilcilerin dikkatini bu noktaya çekmeye çalışıyoruz. Zeytin üretimi ve zeytin dikiminde geri kaldığımız Avrupalıları yakalayacağız. Çünkü zeytinin geni bu topraklarda yeter ki bu zengin toprağın değerini bilelim. Biz bu konuda iddialıyız. Türkiye, son yıllarda yapılan dikimlerle en çok zeytin ağacı olan ikinci ülke konumuna geldi. Türkiye’de 41 ilde zeytin üretimi yapılmaktadır. Dünyada 194 milyon toplam yağ üretimi varken bunun sadece 3 milyon tonu zeytinyağıdır” dedi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) ve Zeytin Dostu Derneği’nin iş birliğiyle düzenlenen 11’inci Ulusal Zeytinyağı Oscarlarının belirlendiğini aktaran Yılmaz, kimyasal analiz testinden başarıyla geçen 82 zeytinyağı üreticisine çeşitli hediyelerin verildiğini sözlerine ekledi.

http://www.milliyet.com.tr/zeytin-oskarlari-sahiplerini-buldu-gaziantep-yerelhaber-2747566/

https://www.cnnturk.com/yurttan-haberler/gaziantep/en-iyi-zeytinyagi-ureticileri-odullendirildi

http://www.hurriyet.com.tr/zeytin-oskarlari-sahiplerini-buldu-40813307

http://www.hurriyet.com.tr/en-iyi-zeytinyagi-ureticileri-odullendirildi-40816232

http://www.zeytinagacidergisi.com/mansetler/bu-sezonun-en-kaliteli-zeytinyaglari-aciklandi-8162

http://www.haber7.com/gaziantep/2607057-11-ulusal-zeytinyagi-oskarlari-odul-toreni

http://www.iha.com.tr/gaziantep-haberleri/ticaret-borsasi-ortaokulunda-zeytinyagi-etkinligi-gaziantep-1990185/

http://www.haberturk.com/yerel-haberler/15206289-11-ulusal-zeytinyagi-oskarlari-odul-toreni